طراحي مجدد لوگوهاي قديمي يا ريديزاين

ريديزاين: مشهورترين برندهاي جهان با هدف تحول و پيشرفت بيشتر در زمينه كاري خود به فكر طراحي لوگوي مجدد و مدرن سازي لوگوي قبلي خود ، سازگار با جوامع فعلي و تفكرات امروزي مي افتند. فرايند طراحي لوگو هرچقدر هم حرفه اي و تخصصي طي شده باشد با گذر زمان دچار فرسودگي و كاهش جذابيت و تاثيرگذاري بر مخاطبان مي شود.

ريديزاين

ريديزاين

از اساسي ترين علل فرسودگي در طراحي لوگو مي توان به موارد زير اشاره نمود:

1) گسترش تجارت برندها يا تغيير روند كسب و كارها

هر تجارتي به طور معمول با گذشت زمان در حيطه كاري خود به ارتقا گسترش و پيشرفت دست مي يابد و به يك برند معروف و مشهور تبديل مي شود. گاه اين تغييرات در افزايش يا نوع محصولات صورت مي گيرد و در بعضي مواقع در سطح گسترش يا محدوده كاري رخ مي دهد. در چنين تغييراتي عموما با فرسايش و عدم كارايي طراحي لوگو رو به رو خواهيم شد. از اين پس مديران برندها يا كمپاني ها متناسب با اين پيشرفت و گسترش طراحي لوگويي جديد و مدرن با هدف درك صحيح مخاطبان از اين پيشرفت بر پايه ي لوگوي قبلي انجام مي دهند.

2) تغيير نظرات و سليقه مخاطبان نسبت به طراحي لوگو برندها و شركت ها

طراحي لوگو مهم ترين و كليدي ترين نقش را در تجارت برندها ايفا مي كند. همچنين طراحي لوگو بايد به گونه اي انجام شود كه لوگوها جذب و تاثيرگذاري بالايي داشته باشند. مخاطبان معمولا با تاثير بصري از طريق لوگوها در چند ثانيه اول جذب مي شوند و در همان ثانيه ها به اين فكر مي افتند كه آيا با برند قابل اعتمادي رو به رو هستند يا نه. برندها با گذشت زمان به اين موضوع نيز توجه مي كنند كه آيا طراحي لوگوي ما جذابيت ، به روز بودن ، تناسب با فرهنگ جامعه و همگام بودن با مد روز را دارا است يا خير؟
لوگوي طراحي شده براي يك برند شايد تا چندين سال جذب ، تاثير و گيرايي بالايي داشته باشد اما با گذر زمان با فرسايش و تغيير رو به رو خواهد شد. ممكن است عناصر استفاده شده در طراحي لوگو تا چند سال اخير از عوامل مهم در جذب بالا مخاطبان بوده باشند اما حالا ديگر ارزشي نداشته باشند به همين دليل برندهاي بزرگ اصلاحات طراحي لوگو خود را بر اساس تغيير سليقه مخاطبان و زمان انجام مي دهند.

3) تغيير برندينگ و مد جهاني

يكي از اصل هاي مهم در طراحي لوگو دوري از مدگرايي مي باشد اما در دوره هاي زماني متفاوت با تغيير سليقه مخاطبان و متقاضيان برندها مجبور به انجام تغييراتي در لوگوي خود مي شوند. براي مثال لوگوي گوگل در گذشته از فونت هاي گرد استفاده كرده است اما امروزه شاهد آن هستيم كه فونت لوگوي خود را بسته به سليقه مخاطبان تغيير داده است. معمولا طراحي مجدد لوگوها بر پايه همان لوگوي قبلي انجام مي شود و در مراحل فرسايش ، پوسته لوگوها فرسوده مي شود و همچنان ماهيت برند به همان لوگو بستگي دارد.

ريديزاين

ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵:۱۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

6اشتباه رايج در طراحي لوگو

از اهميت بالاي طراحي لوگوي خود آگاه باشيد

همانطور كه مي دانيد لوگوها هويت بصري يك برند را به نمايش مي گذارند و براي شروع يك تجارت يكي از مهم ترين بخش هايي كه بايد توجه ويژه اي به آن شود طراحي لوگو مي باشد. بدون شك هر شركت معتبري بايد صاحب يك لوگوي با كيفيت باشد. در اين قسمت مي خواهيم به رايج ترين اشتباهات در طراحي لوگو بپردازيم كه خيلي از كسب و كارها را از موفقيت و ديده شدن دور كرده است.

طراحي لوگو

1 – درج تمام جزئيات در طراحي لوگو

لوگوها تنها چند ثانيه زمان براي تاثيرگذاري بر مخاطب دارند از اين پس فرصتي براي نمايش تمام اطلاعات برند يا شركت وجود ندارد. طراحي لوگواي ، حرفه اي محسوب مي شود كه رمزآلود باشد و به طور مستقيم تمامي اطلاعات جزئي را به بيننده اش منتقل نكند.

طراحي لوگو

2 – به كار بردن جملات طولاني در طراحي لوگو

از به كار بردن جملات طولاني در طراحي لوگو خودداري كنيد. حتما شما هم بارها شعارهاي تبليغاتي برندهاي موفق را در كنار لوگوها ديده ايد مثلا لوگو آديداس با جمله ي معروف غيرممكن وجود ندارد يا لوگو كوكا كولا با جمله ي درب قوطي را باز كن تا سرحال شوي را ديده ايد. فراموش نكنيد كه اين جملات بايد مختصر و كوتاه باشند و در هيچ شرايطي از جملات طولاني در لوگو استفاده نكنيد.

طراحي لوگو

3 – استفاده از نمادها و اشكال شلوغ در طراحي لوگو

لوگوي شما قرار است در يك نگاه معرف برند شما باشد و كيفيت كاري ، پيام و تفكر قالب بر كسب و كارتان را نشان دهد. از اين پس بهتر است لوگو ساده طراحي شود تا ذهن مخاطب درگير و گيج نشود.

طراحي لوگو

ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۲۵ دى ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸:۳۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

انواع طراحي لوگو

انواع طراحي لوگو : لوگو به عنوان يك آيتم مهم براي معرفي برند شامل عناصر زيادي مانند متون معني دار ، ظاهر طراحي شده ، رنگ و تركيب آنها با يكديگر مي شود كه لوگوها را به چند دسته تقسيم مي­كنند. براي ابتدا بهتر است بدانيم چند نوع لوگو در زمينه طراحي لوگو وجود دارد و چه تفاوت هايي با يكديگر دارند سپس مشخص كنيم كدام نوع براي تجارت ما مناسب تر است. لوگوها به پنج دسته تقسيم مي شوند. در اين مقاله ما به انواع طراحي لوگو و خصوصيات و تفاوت هر سبك و نمونه هايي از هر كدام مي پردازيم:

پيكتوگرام يا لوگوهاي تصويري

اين نوع از طراحي لوگو به صورت تصوير يا نماد مي­باشد كه توسط اشكال ، تصاوير و خطوط بدون نوشتار طراحي شده اند. لوگوهاي تصويري به نوع تجارت يا مفاهيم مرتبط با آن اشاره دارند. پيكتوگرام ­ها رايج­ ترين و پرطرفدارترين لوگوها براي استفاده در تجارت­هاي گوناگون هستند زيرا به راحتي در ذهن ثبت خواهند شد و بيننده با هر زبان يا هر فرهنگي با لوگوي طراحي شده ارتباط برقرار خواهد كرد. اما لوگوهاي تصويري زماني مورد استفاده قرار مي­گيرند كه به خوبي نام و زمينه فعاليت شركت شناخته شده باشد. در اين نوع از طراحي لوگو چند دستورعمل بسيار موثر وجود دارد كه عبارت اند از:

  • اشكال و تصاوير ساده براي به تصوير كشيدن پيام لوگو مورد استفاده قرار مي­گيرند.
  • در صورت امكان حداقل از يك يا دو رنگ در طراحي لوگو استفاده مي­شود.
  • آگاه بودن بر مسئله­ي تفاوت فرهنگي و استفاده نكردن از علامت­ها يا نمادهايي كه در بعضي فرهنگ­ها نقض شده است.

 

طراحي لوگو

تايپوگرام يا لوگوهاي نوشتاري

همانطور كه از نام آن پيداست در اين نوع طراحي لوگو نام برند ، كمپاني يا شركت با يك فونت مناسب يا سفارشي به شكل نمادين طراحي مي­شود و به عنوان لوگو مورد استفاده قرار مي­گيرد. منظور از سفارشي بودن به اين معني است كه از فونت هاي آماده  استفاده نمي­شود بلكه حروف به صورت يونيك يا منحصر به فرد طراحي مي­ شوند و به طور جذاب و خلاقانه در كنار يكديگر قرار مي­گيرند تا مفهوم مورد نظر را به مخاطب برسانند. نكته اي كه در طراحي اينگونه از لوگوها بسيار مهم و قابل توجه است اين است كه طراحي بايد به گونه اي باشد كه خوانايي حروف يا كلمات از بين نرود و در صورت تغيير مقياس از وضوح تصويري آن كاسته نگردد. لوگوهاي نوشتاري بسيار مناسب براي تسريع در شناخته شدن شركت­ها يا برندهاي تازه تاسيس هستند.

ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۲۴ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۳:۳۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

6 قانون اساسي در طراحي لوگو

طراحي لوگو مسئله­ ي ساده­ اي به نظر مي­رسد اما اگر نگاهي جدي به اين موضوع داشته باشيم دريافت مي­كنيم مهم ترين عامل در شناخت برندهاي موفق و مشهور كه داراي هويت هستند لوگو مي­باشد. امروزه اطرافمان پر شده از لوگوهاي مختلف كه هر كسي استنباط خود را از محصولات و خدماتي كه به واسطه­ ي لوگو معرفي شده است ، بيان مي­كند و اولين برداشت مخاطب از لوگو ، درك و شناخت محصولات است. لوگوها در تصميم گيري و تغيير نگرش مشتريان نسبت به نوع خدمات شركت ها بسيار موثر هستند. اگر بخواهيم لوگويي جذاب و زيبا طراحي كنيم بايد نكاتي را رعايت كنيم. در ادامه مطلب به 6 قانون اساسي كه در طراحي لوگو جزء ضروريات است مي­پردازيم:

1- قبل از طراحي لوگو خلاقانه بينديشيد

لوگوها نقطه­ ي شروع و پايان يك برند در نگاه مخاطبان هستند در نتيجه تسخير ذهن­ ، قلب و نگاه بيننده ­ها مهم ترين تفاوت بين يك تجارت موفق و شكست خورده است. قبل از طراحي لوگو بايد زمان زيادي براي فكر كردن و طراحي صرف كرد. بايد توجه داشت كه هيچگاه اولين اتود يا طرح اوليه بهترين نخواهد بود.

طزاحي لوگو

2- در طراحي لوگو نام برند يا زمينه فعاليت شركت درج شود

در طراحي لوگوي حرفه­ اي با استفاده از المان­هاي مرتبط با نوع محصولات ، زمينه فعاليت شركت­ها را مشخص كنيد يا به طور مستقيم نام برند را در لوگو طراحي كنيد. به كارگيري اين تكنيك مهم باعث سرعت بخشيدن به شناخته شدن شركت­ يا ارگان­ها مي­شود. براي درك بهتر به تصاوير زير توجه كنيد.

طراحي لوگو

ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۲۳ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۱:۳۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مزاياي طراحي لوگو حرفه اي

طراحي لوگو حرفه اي نياز به طراحان ماهر و خلاق دارد تا يك لوگوي منحصر به فرد و جذاب را طراحي كنند. هر چقدر لوگو بر اساس اصول و استاندارهاي جهاني طراحي شود لوگوي ما جذاب تر و تاثيرگذارتر خواهد بود.

طراحي لوگو حرفه اي

حال به بررسي تاثيرات طراحي لوگو حرفه اي بر روي بخش هاي مختلف مي پردازيم:

تاثير طراحي لوگو حرفه اي در يك نگاه

مهم ترين هدف از طراحي لوگو اين است كه بواسطه ي لوگو يك شركت به برند تبديل شود و لوگوي طراحي شده به سرعت در ذهن ها ثبت شود. در حال حاضر پيرامون ما پر شده است از لوگوها با شكل ها و طرح هاي مختلف اما از بين صدها لوگو كدام به يادماندني تر است و در يك نگاه علاوه بر جذب به خوبي آناليز مي شود و پيام خود را به درستي به مخاطب مي رساند؟
به طور كلي مي توان گفت لوگويي كه در نگاه اول جذب و پيام رساني دارد و به يادماندني است به طور حرفه اي طراحي شده است.

طراحي لوگو حرفه اي

نقش طراحي لوگو حرفه اي در امور گرافيكي

يكي از گران ترين امور در بخش گرافيكي ، طراحي لوگو مي باشد. رعايت تناسب در طراحي لوگو حرفه اي يكي از مهم ترين قوانين در اصول طراحي است. فرض كنيد اگر لوگويي غير استاندار طراحي شود آيا قابل استفاده در كارت ويزيت ، ست اداري ، مهر ، تنديس يا وب سايت است؟ خير. اگر هم استفاده شود تناسب قسمت هاي ديگر را بهم مي زند. در حالي كه طراحي لوگو اگر براساس اصول و حرفه اي باشد درتمامي امور گرافيكي اين تناسب حفظ خواهد شد.

طراحي لوگو حرفه اي

نقش طراحي لوگو حرفه اي در تبليغات

يكي از موثرترين عوامل در تبليغات ، لوگوها مي باشند. طراحي لوگو اگر حرفه اي باشد در كوچكترين تبليغات شما بزرگ جلوه مي كند و چشم هر بيننده اي را به خود جذب مي كند. در خيلي موارد لوگوي برندها به عنوان سوژه اصلي در تبليغات استفاده مي شود. اگر لوگو حرفه اي و جذاب باشد نظر هر بيننده اي را به خود جذب مي كند اما اگر طراحي لوگو حرفه اي نباشد بيننده با ديدن لوگو به راحتي از آن عبور كرده و هيچ جذابيتي براي مخاطب نخواهد داشت.

طراحي لوگو حرفه ايادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۲۱ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

نماد شناسي و مفاهيم اشكال در طراحي لوگو

در گذشته انسان ها براي برقراري ارتباط با يكديگر از اشكال ، خطوط و تصاوير مختلف استفاده مي كردند. با گذشت زمان اين اشكال رنگ بوي حروف را به خود گرفته اند و اين كلمات يا حروف تكامل يافته اشكال مي باشند. همچنين اين رويه تا به امروز ادامه دارد. در عصر امروزي هم انسان ها براي انتقال مفاهيم و معاني مختلف از نمادها ، اشكال و تصاوير استفاده مي كنند كه مبحث طراحي لوگو از اين قاعده مستثني نيست.

طراحي لوگو
در اين مقاله به بررسي معاني نمادها و اشكال در طراحي لوگو مي پردازيم.

 

دايره در طراحي لوگو

يكي از پر كاربردترين اشكال در طراحي لوگو دايره مي باشد. دايره به دليل نداشتن ابتدا و انتها بيانگر زمان است. زيرا زمان ابتدا و انتهايي نداشته و متعلق به مكاني نمي باشد. دايره ها اساسا بدون مبدا و مقصد هستند و چون آغاز و پاياني ندارند نشان دهنده حركت و پيشرفت مي باشند و دقيقا در مقابل سكون و مكان قرار مي گيرند. يكي ديگر از مفاهيمي كه دايره  القا مي كند ، به جهت شبيه بودن به چرخ كه در گذشته ابزار مهمي در زندگي انسان محسوب مي شود و تحولي عظيم در زندگي بشر در زمينه توليدات و مصنوعات ايجاد كرده است معناي تجارت ، صنعتگري ، فناوري و خلاقيت را به همراه دارد. بسياري از لوگوهاي طراحي شده موفق به شكل دايره هستند يا شكل دايره در آن به كار رفته است. دايره به دليل تاثيرگذاري بسيار عالي بر مخاطب يكي از مهم ترين عناصر ارتباطي قوي محسوب مي شود.

طراحي لوگو

مربع در طراحي لوگو

يكي از پر استفاده ترين عناصر در طراحي لوگو شكل مربع مي باشد. مربع داراي چهار ضلع و چهار گوشه است كه همين امر باعث مي شود حس سكون ، ايستايي و نظم را به مخاطب القا كند. مربع برخلاف دايره كه حس حركت را به همراه دارد ، حس ثبات و استحكام را منتقل مي كند و كاملا به جايي يا مكاني اشاره دارد. مربع نماينده ي هماهنگي است و يكي از بنيادي ترين شكل هاي نمادين محسوب مي شود. مربع شكلي است كه پر از رمز و راز مي باشد و تاكنون بسياري از طراحان گرافيك را وا داشته با خلاقيت خود به وسيله ي مربع اشكال جديدي با بعدهاي متفاوت خلق كنند البته ذهن انسان تنها قادر به درك سه بعد است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۲۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳:۳۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

طراحي لوگو بر اساس عدد في يا نسبت طلايي

عدد في چيست و چه كاربردي دارد؟

طراحي لوگو: عدد في از حاصل تقسيم دو خط بر يكديگر كه يكي از آنها بزرگتر و ديگري كوچكتر است ، بدست مي آيد. حاصل اين تقسيم ، عددي به نام في كه مساوي است با 1.618 مي باشد. عدد في با نام ديگر نسبت طلايي هم شناخته مي شود. تعريف ديگر نسبت طلايي عبارت است از : عددي (ثابت) مثبت است كه اگر يك واحد به آن اضافه كنيم ، به مربع آن خواهيم رسيد.
تعريف هندسي عدد في : طول مستطيلي به مساحت واحد كه عرض آن يك واحد كمتر از طولش باشد.

طراحي لوگو

طراحي لوگو

يكي از ويژگي هاي مهم و جالب عدد في اين است كه اگر يك واحد از عدد في كسر كنيم ، مقدار بدست آمده با عكس خودش برابر مي شود.

طراحي لوگو بر اساس عدد في

بسياري از طراحان و معماران از عدد في در طراحي خود استفاده مي كنند و طراحي لوگو هم از اين قاعده مستثني نيست. به دليل اينكه ذهن انسان طرح هاي متقارن ، متوازن و منظم را راحت تر آناليز مي كند. طرح هايي كه از نسبت طلايي يا عدد في تبعيت مي كنند را زيباتر و جذاب تر مي پندارد. طراحي لوگو به طراحي منظم و دقيق نياز دارد. طراحان لوگو و گرافيست ها با نسبت عدد في راحت تر و دقيق تر مي توانند طراحي كنند.

مزيت هاي عدد في در طراحي لوگو

• طراحي لوگو كاملا منظم ، دقيق و بسامان انجام مي شود و مي تواند چشم هر بيننده را ساعت ها به خود جذب كند.
• افزايش سرعت عمل در طراحي. مي تواند به پروسه طراحي لوگو سرعت بخشد.
• هر گونه تغيير در طراحي و مقياس را در طراحي لوگو امكان پذير مي كند.
• تنوع را در طراحي لوگو افزايش مي دهد.
• نسبت عدد في طراحي لوگو را براي طراحان بسيار ساده و آسان كرده است و سهولت به كار مي بخشد.
با توجه به اينكه نسبت دقيق استخوان هاي انسان با يكديگر ، نسبت طولي و عرضي خال هاي پروانه ، نسبت فاصله ي كعبه تا قطب شمال و قطب جنوب عدد في است. پي به اين موضوع مي بريم عدد في يا نسبت طلايي يك نسبت خارق العاده و شگرف در طبيعت مي باشد كه تمام المان هاي بصري در چيدمان و طراحي هر چه به اين عدد نزديكتر شوند ، ساختاري زيباتر ، جذاب تر و پايدارتر خواهند داشت. به همين سبب طراحان ماهر لوگو از اين نسيت طلايي بهره مي برند و لوگوي خود را به گونه اي طراحي مي كنند كه به اين عدد نزديك تر شوند. طراحي بر اين پايه و اساس قطعا لوگوي منحصر به فردي تحويل ما خواهد داد.

ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۱۹ دى ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲:۱۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مفاهيم اعداد در طراحي لوگو

يكي ديگر از عناصر تاثيرگذار در طراحي لوگو اعداد مي باشند كه بخشي از برقراري ارتباط بين انسان ها با اعداد صورت مي گيرد. هر عدد يا شماره معنا و مفهوم خاصي دارد. البته در ملل ها و فرهنگ هاي مختلف معاني اعداد متفاوت است.

در اين مقاله به تحليل معاني و مفاهيم اعداد مي پردازيم:

عدد صفر در طراحي لوگو

عدد صفر بيانگر تهي و پوچي است. به معناي خالي ، بي محتوايي و فقدان كمييت و كيفيت مي باشد. در بعضي موارد صفر نشانگر خنثي بودن نمادها مي شود اما با قرارگرفتن صفر در كنار بقيه اعداد مانند عدد 20 يا 100 معناي ، مزيت ، اولويت و نهايت را به همراه دارد.

طراحي لوگو

عدد يك در طراحي لوگو

عدد يك حس يگانگي و واحد بودن را در طراحي لوگو به مخاطب القا مي كند. يك معمولا با آغاز همراه است. براي منحصر به فرد نشان دادن و بي مانند بودن يك لوگو بسيار مناسب است. عدد يك به دليل نخستين بودن ، قدرت و تخصص را به همراه دارد.

طراحي لوگو

عدد دو در طراحي لوگو

عدد دو در طراحي لوگو نماد با هم بودن است. در لوگوها عدد دو نشان دهنده ي توازن و تعامل بين صاحب برند با مشتريان مي باشد. اما بايد توجه داشت كه در بعضي موارد تاكيد بيش از حد در لوگو به عدد دو حس دوگانگي را به مخاطب القا مي كند.

طراحي لوگو

عدد سه در طراحي لوگو

عدد سه معمولا نشان دهنده ي سه مرحله ابتدا ، ميانه و انتها است. عدد سه نماد تحقق يافتن كارها و اهداف مي باشد.

طراحي لوگو

ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط avina | ۱۸ دى ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸:۵۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |