طراحي لوگو بر اساس عدد في يا نسبت طلايي

عدد في چيست و چه كاربردي دارد؟

طراحي لوگو: عدد في از حاصل تقسيم دو خط بر يكديگر كه يكي از آنها بزرگتر و ديگري كوچكتر است ، بدست مي آيد. حاصل اين تقسيم ، عددي به نام في كه مساوي است با 1.618 مي باشد. عدد في با نام ديگر نسبت طلايي هم شناخته مي شود. تعريف ديگر نسبت طلايي عبارت است از : عددي (ثابت) مثبت است كه اگر يك واحد به آن اضافه كنيم ، به مربع آن خواهيم رسيد.
تعريف هندسي عدد في : طول مستطيلي به مساحت واحد كه عرض آن يك واحد كمتر از طولش باشد.

طراحي لوگو

طراحي لوگو

يكي از ويژگي هاي مهم و جالب عدد في اين است كه اگر يك واحد از عدد في كسر كنيم ، مقدار بدست آمده با عكس خودش برابر مي شود.

طراحي لوگو بر اساس عدد في

بسياري از طراحان و معماران از عدد في در طراحي خود استفاده مي كنند و طراحي لوگو هم از اين قاعده مستثني نيست. به دليل اينكه ذهن انسان طرح هاي متقارن ، متوازن و منظم را راحت تر آناليز مي كند. طرح هايي كه از نسبت طلايي يا عدد في تبعيت مي كنند را زيباتر و جذاب تر مي پندارد. طراحي لوگو به طراحي منظم و دقيق نياز دارد. طراحان لوگو و گرافيست ها با نسبت عدد في راحت تر و دقيق تر مي توانند طراحي كنند.

مزيت هاي عدد في در طراحي لوگو

• طراحي لوگو كاملا منظم ، دقيق و بسامان انجام مي شود و مي تواند چشم هر بيننده را ساعت ها به خود جذب كند.
• افزايش سرعت عمل در طراحي. مي تواند به پروسه طراحي لوگو سرعت بخشد.
• هر گونه تغيير در طراحي و مقياس را در طراحي لوگو امكان پذير مي كند.
• تنوع را در طراحي لوگو افزايش مي دهد.
• نسبت عدد في طراحي لوگو را براي طراحان بسيار ساده و آسان كرده است و سهولت به كار مي بخشد.
با توجه به اينكه نسبت دقيق استخوان هاي انسان با يكديگر ، نسبت طولي و عرضي خال هاي پروانه ، نسبت فاصله ي كعبه تا قطب شمال و قطب جنوب عدد في است. پي به اين موضوع مي بريم عدد في يا نسبت طلايي يك نسبت خارق العاده و شگرف در طبيعت مي باشد كه تمام المان هاي بصري در چيدمان و طراحي هر چه به اين عدد نزديكتر شوند ، ساختاري زيباتر ، جذاب تر و پايدارتر خواهند داشت. به همين سبب طراحان ماهر لوگو از اين نسيت طلايي بهره مي برند و لوگوي خود را به گونه اي طراحي مي كنند كه به اين عدد نزديك تر شوند. طراحي بر اين پايه و اساس قطعا لوگوي منحصر به فردي تحويل ما خواهد داد.

طراحي لوگوهاي معتبر و موفق بر اساس عدد في

لوگو اپل

لوگوي اپل به شكل يك سيب مي باشد كه در قسمتي از آن جاي گاز زدگي وجود دارد. اين لوگو از يك مربع و دايره هاي غير هم اندازه تشكيل شده است كه با ناديده گرفتن بخشي از اين اشكال لوگوي برند اپل به وجود آمده است.

طراحي لوگو

طراحي لوگو

لوگو توييتر

لوگوي توييتر هم مانند لوگوي اپل از ادغام تعدادي مربع و دايره تشكيل شده است كه با استفاده از عدد في يا نسبت طلايي دايره ها تقسيم بندي شده اند و شكل يك پرنده را ايجاد كرده است.

طراحي لوگو

طراحي لوگو

لوگو پپسي

لوگوي پپسي به عنوان يكي از معروف ترين و موفق ترين لوگوهاي در حال حاضر ، لوگوي خود را براساس دايره هايي كه عدد في تقسيم بندي كرده است طراحي كرده اند.

نوشته شده توسط avina | ۱۹ دى ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲:۱۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |