نماد شناسي و مفاهيم اشكال در طراحي لوگو

در گذشته انسان ها براي برقراري ارتباط با يكديگر از اشكال ، خطوط و تصاوير مختلف استفاده مي كردند. با گذشت زمان اين اشكال رنگ بوي حروف را به خود گرفته اند و اين كلمات يا حروف تكامل يافته اشكال مي باشند. همچنين اين رويه تا به امروز ادامه دارد. در عصر امروزي هم انسان ها براي انتقال مفاهيم و معاني مختلف از نمادها ، اشكال و تصاوير استفاده مي كنند كه مبحث طراحي لوگو از اين قاعده مستثني نيست.

طراحي لوگو
در اين مقاله به بررسي معاني نمادها و اشكال در طراحي لوگو مي پردازيم.

 

دايره در طراحي لوگو

يكي از پر كاربردترين اشكال در طراحي لوگو دايره مي باشد. دايره به دليل نداشتن ابتدا و انتها بيانگر زمان است. زيرا زمان ابتدا و انتهايي نداشته و متعلق به مكاني نمي باشد. دايره ها اساسا بدون مبدا و مقصد هستند و چون آغاز و پاياني ندارند نشان دهنده حركت و پيشرفت مي باشند و دقيقا در مقابل سكون و مكان قرار مي گيرند. يكي ديگر از مفاهيمي كه دايره  القا مي كند ، به جهت شبيه بودن به چرخ كه در گذشته ابزار مهمي در زندگي انسان محسوب مي شود و تحولي عظيم در زندگي بشر در زمينه توليدات و مصنوعات ايجاد كرده است معناي تجارت ، صنعتگري ، فناوري و خلاقيت را به همراه دارد. بسياري از لوگوهاي طراحي شده موفق به شكل دايره هستند يا شكل دايره در آن به كار رفته است. دايره به دليل تاثيرگذاري بسيار عالي بر مخاطب يكي از مهم ترين عناصر ارتباطي قوي محسوب مي شود.

طراحي لوگو

مربع در طراحي لوگو

يكي از پر استفاده ترين عناصر در طراحي لوگو شكل مربع مي باشد. مربع داراي چهار ضلع و چهار گوشه است كه همين امر باعث مي شود حس سكون ، ايستايي و نظم را به مخاطب القا كند. مربع برخلاف دايره كه حس حركت را به همراه دارد ، حس ثبات و استحكام را منتقل مي كند و كاملا به جايي يا مكاني اشاره دارد. مربع نماينده ي هماهنگي است و يكي از بنيادي ترين شكل هاي نمادين محسوب مي شود. مربع شكلي است كه پر از رمز و راز مي باشد و تاكنون بسياري از طراحان گرافيك را وا داشته با خلاقيت خود به وسيله ي مربع اشكال جديدي با بعدهاي متفاوت خلق كنند البته ذهن انسان تنها قادر به درك سه بعد است.

طراحي لوگو
مثلث در طراحي لوگو

حالت برندگي شكل مثلث در طراحي لوگو حس تهاجم ، سوزانندگي و سرزندگي را به مخاطب منتقل مي كند. مثلث رو به بالا مظهر آتش و مثلث رو به ذيل نماد آب مي باشد. مثلث متساوي الاضلاع به دليل تساوي در اندازه هاي ضلع ها نشان دهنده ي استحكام و پايداري است اما مثلث متساوي الساقين به دليل بالا رونده بودن آن نماد حركت ، پويايي و پيشرفت مي باشد.

طراحي لوگو

خطوط منحني در طراحي لوگو

خطوط منحني به خط هايي گفته مي شود كه نه مستقيم باشد نه منكسر و معمولا نرم تر از خطوط مستقيم هستند. حالت خميدگي خطوط منحني در طراحي لوگو حس آرامش را به مخاطب منتقل مي كند.
در طراحي لوگو هر جا كه بخواهيم از نظم ، نظام و هماهنگي فرار كنيم از خطوط منحني استفاده مي كنيم. خطوط منحني اشاره به شكنندگي ، ظرافت و حساس بودن يك موضوع يا يك بخش دارند. همچنين اين خطوط در طراحي لوگو براي طرح هاي فانتزي بسيار مورد استفاده قرار مي گيرند.

طراحي لوگو

در طراحي لوگو حرفه اي و تخصصي خلاقيت مهم ترين و كاربردي ترين اصل در طراحي مي باشد به همين دليل نگرش متفاوت به طراحي لوگو و خلق لوگوهاي منحصر به فرد مهم ترين هدف در طراحي لوگو است.

منبع : مائده ديزاين

نوشته شده توسط avina | ۲۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳:۳۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |